promyki

25-08-2014

Targi Rolno- Przemysłowe Sochaczew 2014

Targi Rolno-Przemysłowe ROLEXPO po raz drugi w Sochaczewie

19-05-2014

NFOŚiGW URUCHAMIA PROGRAM PROSUMENT

  • NFOŚiGW uruchamia program Prosument, dzieki kt&oac››

zobacz wcześniejsze

Istotne elementy budowy farmy fotowoltaicznej


 
   1. Lokalizacja  • Wybór odpowiedniej lokalizacji pod budowę farmy fotowoltaicznej, to nie lada wyzwanie któremu musimy sprostać. Nasza działka powinna posiadać możliwości postawienia instalacji najczęściej opartej o konstrukcje wbijaną do ziemi, musi również posiadać miejsce podłączenia do sieci energetycznej. Rozpoczęcie inwestycji budowy farmy możemy zacząć na podstawie zgłoszenia robót budowlanych w odpowiednim starostwie powiatowym. Najlepiej wybierać działki, dla których nie istnieje plan zagospodarowania przestrzennego, lub mamy sprecyzowane możliwości montażu, dobrze jest jeśli nasz działka mieści się w niedużej odległości od Głównego Punktu zasilania. Każdy 1 MW instalacji fotowoltaicznej zajmuje ok 2 ha powierzchni gruntu.   


   2. Projekt  • Aby rozpocząć inwestycję w elektrownię słoneczną, musimy posiadać warunki przyłączeniowe do sieci energetycznej, przypisane do naszej działki. Otrzymanie takich warunków daje gwarancję na możliwość podłączenia do sieci i sprzedaż wyprodukowanej energii. Aby złożyć wniosek do energetyki wymagane są dokumenty, na podstawie których tworzy się konkretny projekt, oparty o specyfikacje urządzeń mających posłużyć do budowy konkretnej farmy. Na dany projekt koncepcyjny składają się specyfikacje urządzeń (modułów fotowoltaicznych, inwerterów, systemów mocujących itp.), wizualizacje elektrowni w danym położeniu, wstępny kosztorys oraz opis inwestycji. Warunki przyłączenia do sieci energetycznej jest to bardzo istotny dokument dzięki któremu, możemy starać się o kredyt na realizacje inwestycji, oraz  ubiegać się o dofinansowanie z unijnych funduszy

   3. Warunki przyłączenia do sieci
  • Wielkość naszej farmy zależy od możliwości przyłączenia do sieci, w większości przypadków do niskiego napięcia można wpiąć do kilkudziesięciu kWp, do średniego napięcia za pomocą transformatora do kilku MW. Mimo, iż energetyka ma obowiązek podłączenia każdej instalacji OZE, to jednak dana linia może nie mieć już  wolnych mocy a rozbudowa danej linii może być  nieopłacalna. Z tego powodu nie zawsze mając słup na działce, możliwe jest przyłączenie instalacji. Potwierdzeniem możliwości przyłączenia jest uzyskanie warunków przyłączenia i wniesienie zaliczki 30 zł/kWp. Warunki przyłączenia wydaje dystrybutor w ciągu 150 dni od złożenia wniosku i są one ważne dwa lata.
   4. Koncesja
  • Jeśli inwestor posiada już warunki przyłączeniowe dla swojej działki, powinien postarać się o uzyskanie koncesji z Urzędu Regulacji Energetycznej po złożeniu wniosku i załączenia istotnych dokumentów. Na początku zależy nam na otrzymaniu promesy, to znaczy przyrzeczenia wydania koncesji.5.  Budowa instalacji


  • Czas budowy instalacji zależy od jej wielkości,  przykładowo czas budowy farmy 1MW trwa od kilku do kilkunastu tygodni.


6. Zakończenie inwestycji


  • Ostatnimi działaniami, jakie musi wykonać inwestor jest Uzyskanie Koncesji od Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, rejestracja farmy na Towarowej Giełdzie Energii w celu obrotu zielonymi certyfikatami oraz uruchomienie i odbiór elektrowni przez energetykę. I już możemy zacząć sie cieszyć się pracą naszej elektrowni fotowoltaicznej.
Fotowoltaika Śląska Sp.zo.o

przeprowadzi Państwa przez cały proces inwestycyjny

od pomysłu po realizację

 

 

 

Jesteśmy głównym dystrybutorem firmy German PV w Polsce

Współpracujemy z firmą instalacje

 

INFOLINIA 606 418 529